Haber

14 yıllık esaret sona erdi

14 yıldır ABD’nin Guantanamo Cezaevi’nde tutulan iki Afgan vatandaşı, Umman’da 7 yıl ev hapsinde kaldıktan sonra Afganistan’ın başkenti Kabil’e geldi.

Aralarında Taliban yönetimi üyelerinin de bulunduğu düzinelerce kişi, serbest bırakılan iki Afgan vatandaşı Molla Abdul Zahir Sabre ve Abdul Karim’i Kabil Havalimanı’nda karşıladı. Karşılamanın görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

2002’DE TUTUKLANDILAR

Afganistan’ın geçici hükümetinin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Metin Kane, dün yaptığı açıklamada, 14 yıldır ABD’nin Guantanamo Cezaevi’nde bulunan iki Afgan vatandaşının, tutuklu olarak tutuldukları Umman’da serbest bırakıldığını duyurdu. 7 yıldır.

Kane, Molla Sabre’nin Mayıs 2002’de ABD güçleri tarafından tutuklandığını, bir süre Afganistan’daki Begram Hava Üssü’nde tutulduğunu ve ardından Guantanamo’ya gönderildiğini, Abdul Karim’in ise Ağustos 2002’de Pakistan güçleri tarafından tutuklandığını ve bir süre sonra Guantanamo’ya gönderildiğini kaydetti. . Guantanamo’ya teslim edildiğini ve nakledildiğini belirtti.

Kane, söz konusu kişilerin 2017 yılında Guantanamo Hapishanesi’nden Umman’a nakledildiğini ve son 7 yılını “seyahat yasağıyla gözetim altında” orada geçirdiklerini belirtti. ABD yönetiminin, 11 Eylül saldırıları sonrasında terör suçlamasıyla tutuklanan kişileri hapsettiği Küba’daki Guantanamo Hapishanesi, çoğu zaman korkunç muamele ve işkence iddialarıyla gündeme geliyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu